The Therapy Centre, 6B Church Street, Reading, RG1 2SB
|

Counselling/Terapia

Counselling jest w zasadzie tym samym co psychoterapia. Różnicą jest to, że studia zwane Counselling mogą trwać 3 lata (jak to było w moim przypadku), aby być psychoterapeutą wymagane są co najmniej 4 lata studiów.


Counselling zapewnia bezpieczną i poufną przestrzeń dla klientów, by mogli przyjrzeć się trudnościom, których doświadczają, być wysłuchanymi bez osądzania. Przez aktywne słuchanie, empatię,  zadawanie pytań, czasami tłumaczenie pewnych uczuć, zachowań, mechanizmów, schematów (psychoedukacja), terapeuta pomaga klientowi być bardziej samoświadomym, akceptującym, zobaczyć więcej możliwości, dokonywać lepszych wyborów, odnajdywać sens w codziennym życiu. Jest tutaj też miejsce na ćwiczenie trudnych rozmów czy nowych zachowań w bezpiecznym otoczeniu gabinetu terapeutycznego. 


Jest bardzo wiele różnych szkół terapeutycznych. W czasie moich studiów uczyłam się terapii skoncentrowanej na kliencie, gestalt i analizy transakcyjnej, ale interesuje mnie również podejście egzystencjalne i każde inne, które może pomóc mi w lepszym zrozumieniu klienta.


Moje podejście jest holistyczne i relacyjne. Patrzę na całą osobę z jej różnymi aspektami: fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym, duchowym, społecznym, politycznym, ekologicznym itd.


Nie wierzę w jeden model terapii dobry dla każdego człowieka. Najważniejszym elementem jest jakość relacji między terapeutą i klientem. Dlatego znalezienie kogoś, komu naprawdę możesz zaufać jest niezbędne.